Gabinet

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w gabinecie trwa od 45-90 minut.

Dietetyk przeprowadzi z Państwem wywiad medyczny, do którego będą potrzebne aktualne wyniki badań krwi (podstawowa morfologia, cały profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, przy chorobach tarczycy – poziom hormonów TSH). Wywiad żywieniowy dotyczy sposobu Państwa odżywiania, nawyków żywieniowych, wykrytych alergii pokarmowych. Przed spotkaniem najlepiej wypełnić dzienniczek, na którym spiszecie Państwo potrawy jakie spożywaliście przez ostatnie 3 dni (nie zapominając o napojach, podjadaniu, godzinach posiłków).

  

W gabinecie zostaną Państwo zważeni na profesjonalnej wadze japońskiej firmy Tanita. Pomiar polega na odczycie danych mierzonych metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA), jest bezbolesny, odbywa się na bosych stopach.

Parametry pomiarowe dla całego ciała:

Masa tkanki tłuszczowej w %

Masa tkanki mieśniowej w kg

Całkowita zawartość wody w organizmie w %

Masa kości w kg

Wiek metaboliczny

Wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej

Segmentowy odczyt dla każdego segmentu ciała (noga lewa, prawa, ręka lewa, prawa, korpus):

 

Masa mięśniowa w kg

Tkanka tłuszczowa w %

Dietetyk przeprowadzi analizę parametrów ciała, ustali z Państwem cele i strategię kuracji. Pomiary segmentowe wagi idealnie pokazują proces kształtowania sylwetki zarówno w trakcie odchudzania czy też w procesie ćwiczeń na przyrost czystej masy mięśniowej u sportowców.

Firma Dietetyk Medyczny ma przyjemność zaoferować Państwu jadłospisy, które dostosowane są do potrzeb dzieci.

Przedszkole to miejsce, gdzie  dziecko spędza długie godziny oraz zjada przynajmniej trzy posiłki, które to stanowią jego dzienną podstawę żywieniową. W szkole obiad ma zawsze dodawać energii do nauki. Korzystając z naszych profesjonalnie skomponowanych jadłospisów nie będą musieli Państwo obawiać się, że popełnią błędy w żywieniu swoich podopiecznych, nie trzeba też znać najnowszych norm i obserwować wciąż zmieniających się zasad prawidłowego odżywiania. Firma Dietetyk Medyczny specjalizuje się w układaniu  jadłospisów dla dzieci i młodzieży. Właścicielka firmy dietetyk mgr  Sandra Kupc jest autorką książki „Nowe jadłospisy dla przedszkoli”  wydanej w 2013 roku oraz dwóch kolejnych książek dla dzieci szkolnych, gimnazjalnych oraz przedszkolaków. Dwie ostatnie wydane w 2015 roku,  bazują na wytycznych najnowszej nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

dietetyk medyczny Gdynia

Fundamentem każdego menu są zawsze aktualne zalecenia i najnowsze normy żywieniowe.

Sanepid po rutynowych kontrolach placówek, z którymi  współpracujemy, wystawiał zawsze pozytywnie opinie o naszych  jadłospisach. Dbamy o to, aby potrawy były smaczne dla dzieci, zdrowe i  umożliwiały ich prawidłowy wzrost i rozwój. Oferujemy także jadłospisy  lecznicze i eliminacyjne w alergiach/nietolerancjach pokarmowych. Każde  menu zawiera gramaturę i kaloryczność posiłków, a do propozycji  obiadowych dołączony jest przepis, który ułatwia jego przygotowanie w kuchni.

Jak najlepiej przygotować się do pierwszej wizyty?

Nie spożywać posiłków 2-3h przed wizytą

Nie stosować aktywności fizycznej na 6h przed wizytą

U kobiet zaplanować wizytę po menstruacji

Informacje dla Pacjenta

dieta on-line GdyniaDlaczego na początku kuracji dietetycznej chudniemy najszybciej?

Aby proces chudnięcia przebiegał zdrowo i bez zaburzania homeostazy organizmu powinien odbywać się powoli i konsekwentnie. Początkowa redukcja masy ciała jest głównie wynikiem zużywania magazynu energii-glikogenu. Dodatkowo 1g glikogenu związany jest z 3g wody, zatem utracie glikogenu towarzyszy utrata wody. W tym okresie proces chudnięcia zachodzi najszybciej (2-5 kg). Po ok. 1-2 tygodniach stosowania diety redukcyjnej waga spada wolniej, a planowany przez Dietetyka spadek masy ciała oscyluje wokół 0,5-1 kg na tydzień. Organizm ulega wtedy ponownemu nawodnieniu, zmniejsza swoje zapotrzebowanie energetyczne i wreszcie zaczyna korzystać z rezerw energii zlokalizowanych w tkance tłuszczowej. Ponowne zwolnienie, czyli spadek masy ok. 0,5kg/tydzień następuje, kiedy organizm przyzwyczai się do kaloryczności diety. Dietetyk wówczas reaguje na spowolniony metabolizm Pacjenta modyfikacją elementów kuracji. Cykl powtarza się do momentu uzyskania przez Pacjenta należnej masy ciała. Po tym czasie następuje powolne wychodzenie z diety niskokalorycznej do diety podstawowej w celu utrzymania osiągniętej wagi i uniknięcia efektu jojo.

poradnia dietetyczna GdyniaCzy omijanie śniadań spowalnia proces chudnięcia?

Tak. Niejedzenie śniadań to zły nawyk żywieniowy, który bardzo często zapisujemy w wywiadach żywieniowych. Brak pierwszego posiłku do godziny po przebudzeniu predysponuje do nadwagi i otyłości. Zmusza organizm do pracy ponad siły, a dalej do oszczędzania energii, czyli spowolnienia własnej przemiany materii. W praktyce oznacza to senność, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia i problemy z koncentracją, a przede wszystkim trudności w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jedzenie w pośpiechu kiepskiej jakości potraw na śniadanie może skutkować problemami z trawieniem, zgagą a nawet prowadzić do wrzodów żółądka.

odchudzanie dzieci GdyniaJak często należy się ważyć podczas kuracji dietetycznej?

W ciągu dnia masa ciała może się wahać do 2 kg. Jest to spowodowane zmianami zawartości wody w organizmie (pojemność pęcherza moczowego wynosi do 1,5 l), dodatkowo treść żołądka i jelit (nawet do 3 l pokarmu). U kobiet znaczenie mają również zmiany hormonalne, kiedy pod koniec cyklu menstruacyjnego ciało kobiety zatrzymuje do 2 l wody. Dlatego nie warto ważyć się częściej niż raz na 2 tygodnie. Jeśli nie posiadają Państwo wagi z odczytem ilości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i poziomu wody, to sama masa ciała nie pokaże aktualnych zmian jakie zachodzą w organizmie. Przy każdej konsultacji w Gabinecie Dietetycznym będą Państwo zważeni na odpowiednim sprzęcie.

indywidualny program zywieniowy GdyniaCzy nadmierna masa ciała w okresie dzieciństwa zwiększa ryzyko powstania otyłości w wieku dorosłym?

Tak. Otyłość rozwija się najczęściej powoli. W wieku rozwojowym zwiększa się ilość komórek tłuszczowych (adipocytów) jak i ich wielkość. U dorosłych przede wszystkim dochodzi tylko do zwiększenia adipocytów. Nadmierny przyrost liczby komórek tłuszczowych w okresie dzieciństwa przyczynia się do rozwoju otyłości w wieku dojrzałym, gdyż zwiększenie liczby adipocytów jest procesem nieodwracalnym. Dziecko otyłe w przyszłości może mieć większe tendencje do przybierania na wadze niż dziecko z prawidłową masą ciała.

 

 

dieta on-line GdyniaIle wody należy wypijać na co dzień?

Codziennie powinniśmy wypijać 1500ml wody, aby utrzymać odpowiedni bilans wodny naszego organizmu. Najlepiej wybierać wody mineralne niegazowane. Jeśli picie czystej wody sprawia problem można zmienić jej smak dodając sok z cytryny, limonki, plasterki ogórka lub liście mięty. Uprawiając sport zwiększyć należy ilość wypijanej wody przynajmniej o 0,5 litra.

dietetyk medyczny GdyniaCzy trening aerobowy (tlenowy) jest odpowiedni, aby spalać tkankę tłuszczową?

Tak. Trening aerobowy, to wysiłek, podczas którego energia dla pracujących mięśni dostarczana jest przy udziale i w obecności tlenu. W czasie ćwiczeń aerobowych nie dochodzi do wywołania tzw. długu tlenowego. Dzięki temu, organizm po wstępnym okresie adaptacji, chętnie korzysta z tłuszczu zapasowego jako źródła energii dla pracujących mięśni. Dlatego też trening aerobowy stosowany jest w celu redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnej redukcji ogólnej masy ciała. Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest czas trwania wysiłku. Tkanka tłuszczowa stanowi główny substrat energetyczny po około 20 minutach umiarkowanego wysiłku fizycznego. Wraz ze wzrostem długości trwania wysiłku rośnie udział tłuszczów w procesie wytwarzania energii dla pracujących mięśni. W skrócie, jeśli chcemy spalać tkankę tłuszczową musimy wykonywać wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności powyżej 20 minut. Aktywności o charakterze tlenowym: chodzenie, Nordic Walking, pływanie, jazda na rowerze, rolkach, taniec, aerobic, wioślarstwo, kajakarstwo, tenis.

Dietetyk Medyczny

+48 666 105 056
gabinet@dietetykmedyczny.pl

NR KONTA mBank
43 1140 2004 0000 3802 6486 1577

Gdynia

Poliklinika evi-MED (nr 1)
ul. Bp. Dominika 16-22,
(wejście od Alei Zwycięstwa)
*tel. do rejestracji:*(58) 622 95 10/11
oraz 666-105-056

czynne w piątki: 14.30-20.00
 

Gdańsk- Osowa

ul. Biwakowa 3 Centrum Rekreacji Studio nr 1
(pod budynkiem Ośrodka Zdrowia- Osowa)

czynne w środy: 14.30-20.00

SOPOT

Medycyna Specjalistyczna
Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.

ul. Grunwaldzka 36A
81-754 Sopot

godziny przyjęć: wtorki, czwartki
tel. 58 551 49 44
tel. 58 551 74 55
tel. 666 105 056

Reda NZOZ NR 1

ul. Łąkowa 1, gabinet nr 104
(wejście od "dzieci zdrowych")

czynne w poniedziałek: 9.00-20.00